جستجو

انواع کفش ورزشی، ویژگی‌ها و کاربرد آن

وقتی به زمان کودکی خود بر‌ می‌گردیم آن زمان‌ها که یک کفش ورزشی را برای همه‌ی انواع ورزش‌ها استفاده ‌می‌کردیم دیدن زمانی که برای هر ورزشی کفش مخصوص آن وجود دارد برایمان غیر ممکن بنظر می‌رسید.

ورزش‌ها می‌توانند فشار زیادی به پا و مچ پا وارد کنند. برای مثال پریدن و دویدن نیروی ضربه‌ای را از طریق پا ایجاد می‌کند که تقریبا  سه تا پنج برابر وزن بدن فرد است.

پوشیدن یک کفش استاندارد متناسب با نوع ورزش علاوه بر اینکه باعث کاهش آسیب وارده به بدن می‌شود عملکرد ما را هنگام ورزش بهبود می‌بخشد.

پوشیدن کفش ورزشی استاندارد و متناسب با آن ورزش باعث کاهش خطرات احتمالی وارده به پا و ستون فقرات می‌شود و باعث می‌شود آن ورزش برای ما لذت بخش‌تر باشد.

کفش‌های ورزشی امروزی با در نظر گرفتن فعالیت‌های خاص طراحی شده‌اند. اگر بیش از دو بار در هفته در یک رشته ورزشی شرکت می‌کنید، باید کفشی را خریداری کنید که مخصوص آن ورزش طراحی شده است - کفش دویدن، کفش مجلسی یا کفش پیاده‌روی. اگر هر هفته در انواع مختلف تمرینات ورزشی فعال هستید، یک کفش متقابل می‌تواند بهترین انتخاب باشد.

نکاتی که باید برای پیدا کردن کفش ورزشی مناسب مد نظر قرار دهید:

  • کفش را از فروشگاه متناسب با ورزش خود تهیه کنید. مثلا برای خرید کفش تنیس به فروشگاه تخصصی کفش تنیس بروید. برای خرید کفش پیاده‌روی به فروشگاه‌های تخصصی کفش پیاده‌روی و دویدن بروید.
  • از آنجایی که پاهای شما در طول روز بخصوص بعد از تمرین متورم می‌شود، کفش را در پایان روز و بعد از تمرین امتحان کنید.
  • هنگام خرید کفش ورزشی برای اطمینان، همان نوع جوراب را که معمولاً هنگام شرکت در ورزشی که کفش را برای آن خریداری می‌کنید بپوشید.
  • اطمینان حاصل کنید که کفش ورزشی انتخابی شما مچ پای شما را کاملا محافظت کند و محکم بگیرد.
  • بین بلندترین انگشت پا و نوک کفش شما باید حداقل 1/2 اینچ فاصله وجود داشته باشد.
  • وقتی کفش را امتحان می‌کنید‌، در مغازه روی سطوح مختلف (برای مثال فرش و کاشی) قدم بزنید تا از راحتی آنها اطمینان حاصل کنید.
  • قسمت جلویی کفش باید دارای فضای کافی باشد تا بتوانید انگشتان پای خود را تکان دهید. انگشتان پای شما هرگز نباید در یک کفش ورزشی تنگ باشد.
  • کفش‌های راست و چپ را هم امتحان کنید تا از تناسب آنها مطمئن شوید. همچنین کفش‌ها را روی سطح هموار بررسی کنید تا از صاف بودن‌، صاف و بدون عیب اطمینان حاصل کنید.

 

انواع کفش ورزشی

 

 

کفش دویدن( رانینگ)

 

کفش مخصوص دویدن

 

بیشتر تحقیقات اخیر در زمینه کفش‌های ورزشی بر توسعه و بهبود کفش‌های دویدن متمرکز شده است. کفش‌های دویدن برای حرکت رو به جلو طراحی شده‌اند و جلوی پا و پاشنه شما را محافظت می‌کنند. یک کفش دویدن خوب ممکن است به شما در به عنوان آتل ساق پا، جلوگیری از شکستگی، التهاب تاندون و سایر مشکلات کمک کند.

 

کفش دویدن به سه دسته تقسیم می‌شود:

کفش‌های بالشتکی، کفش‌های پایدار و کفش‌های کنترل حرکت

این نوع کفش‌های ورزشی برای افراد متناسب با میزان قوس کف پای آنها انتخاب می‌شود.

 

در حالی که دانستن نوع پای شما اولین قدم برای خرید کفش ورزشی مناسب است‌، یک متخصص می‌تواند تجزیه و تحلیل راه رفتن را انجام دهد تا به طور قطع نحوه عملکرد پای شما را در حین دویدن مشخص کند.

 

 

کفش مخصوص پیاده‌روی

 

کفش مخصوص پیاده‌روی

 

با توجه به تغییر سبک زندگی و افزایش بی‌تحرکی پیاده‌روی حداقل کاری است که باید جزء برنامه روزانه ما باشد.

اگر پیاده‌روی می‌کنید بدنبال یک کفش ورزشی سبک باشید. برای کاهش درد و ضربات احتمالی وارد شده به کمر شما نیاز به جذب ضربه اضافی در پاشنه و کف پا دارید. رویه کفش پیاده‌روی باید قابلیت تنفس پذیری داشته باشد تا از تعریق بیش از حد هنگام راه رفتن جلوگیری کند.

 

کفش ورزشی بسکتبال

 

کفش ورزشی بسکتبال

 

همانطور که می‌دانیم در ورزش بسکتبال اکثر حرکات پرشی و رو به جلو است و داشتن کفش ورزشی متناسب با این حرکات از اهمیت زیادی برخوردار است. کفش‌های ورزشی بسکتبال دارای کفی محکم و سفتی هستند تا در هنگام بالا و پایین رفتن از زمین به شما ثبات بیشتری ببخشد.

این نوع کفش ورزشی دارای ساقی کوتاه هستند و در هنگام پرش از مچ پا محافظت می‌کند.

 

 

کفش ورزشی فوتبال

 

کفش ورزشی فوتبال

 

این نوع کفش ورزشی در کفی خود تعدادی استوک یا به اصطلاح گل میخ دارد که باعث کشش بیشتر و بهتر هنگام دویدن روی چمن می‌شود. در بعضی کفش‌های ورزشی فوتبال این گل میخ‌ها قابلیت جدا شدن داشته و در بعضی دیگر جزئی از کفش می‌باشد.

 طراحی این نوع کفش‌ها به گونه‌ای است که پا بطور غیر مستقیم با توپ در تماس است و از آسیب‌های احتمالی وارده به انگشتان پا جلوگیری می‌کند.

 

کفش ورزشی باشگاهی (cross trainers)

 

 

کفش ورزشی باشگاهی

 

کفش‌های باشگاهی یا cross trainers بدلیل تنوع زیاد در مدل و رنگ‌بندی طرفداران زیادی بخصوص در میان قشر جوان دارد.

 

اگر بیش از یک نوع ورزش انجام می‌دهید این نوع کفش ورزشی می‌تواند انتخاب خوبی باشد.

اگر قصد دویدن دارید، کفش را در انتخاب کنید که در قسمت جلو انعطاف پذیری مناسبی داشته باشد.

اما اگر کفش را برای ورزش تنیس یا ایروبیک انتخاب می‌کنید دقت کنید که کفش در قسمت‌های پهلو پشتیبانی خوبی داشته باشد.

 

جذب شوک بالا و پشتیبانی طولانی مدت این نوع کفش ورزشی آنها را برای انجام فعالیت‌های بدنی ایده‌آل چه در ورزش در باشگاه ورزشی و چه در حال دویدن در پارک محله ایده‌آل می‌کند.

 

سایر کفش‌های ورزشی

 

کفش ورزشی گلف

 

کفش‌هایی وجود دارد که تقریباً برای هر ورزشی طراحی شده‌اند ، از جمله گلف، باله، اسکیت، هاکی، دوچرخه سواری و اسکی.

 

اسکیت و چکمه‌های اسکی را می توان به صورت سفارشی برای پاهای شما قالب بندی کرد و ثبات بیشتری را ایجاد کرد. کفش‌های گلف باید در قوس کفش ثبات ایجاد کنند، در صورت امکان بهتر است یک کفش گلف با کفی قابل جابجایی خریداری کنید تا در صورت لزوم آن را اضافه و یا حذف کنید.

 

نظر خود را وارد نمایید.
فیلترها
ترتیب
نمایش