جستجو

چهارده توصیه مهم در انتخاب کفش مناسب

 کفش مناسب پیاده روی

 

شاید بارها و بارها شنیده باشید که پا قلب دوم ماست. زیرا عضلات پا نقش مهمی در بازگرداندن خون به قلب دارد. انتخاب و خرید کفش مناسب از اهمیت زیادی برخوردار است چرا که پوشیدن کفش نامناسب می­‌تواند در سیستم گردش خون اختلال وارد کند و مقدمه‌ای برای شروع بیماری‌ها ومشکلات جدی برای بدن و به ویژه قلب باشد. همچنین عوارضی مانند میخچه، تاول، درد پاشنه پا، زانو و خستگی کف پا از پیامدهای دیگر پوشیدن کفش نامناسب می­باشد. امروزه بیشتر افراد هنگام خرید کفش به جنبه زیبایی آن توجه کرده و به فکر سلامتی پاهای خود نیستند.

متخصصان معتقدند که با پوشیدن کفش مناسب می­‌توان از ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها بخصوص بیماری‌های مربوط به اندام تحتانی و ستون فقرات جلوگیری کرد.

خرید کفش مناسب تنها به این مفهوم نیست که کفش سایز پای شما باشد بلکه فرم پا (کوتاهی یا بلندی انگشتان پا، عرض پا،...) باید با کفش همخوانی داشته باشد. کفشی مناسب است که مدت در مدت زمان طولانی پا را تحت فشار قرار ندهد.

 

در هنگام خرید کفش علاوه بر زیبایی و دوام و کیفیت کفش باید به نکات زیر توجه کرد:

1. خرید کفش خود را به ساعات پایانی، بعد ازظهر به بعد موکول کنید، چون هنگام صبح سایز پا اندکی کوچکتر است و هنگام بعد از ظهر به دلیل فعالیت، فشارهای وارده به پا و استرس پا متورم‌تر می­‌شود. اگر قصد خرید بصورت آنلاین واینترنتی دارید حتما پای خود را در ساعات پایانی روز که پا تقریبا نیم سانتی متر بزرگتر ازصبح است اندازه گیری کنید.

2. سایز پا با افزایش سن و وزن تغییر می­‌کند، پس هنگام خرید کفش سایز قبلی را مدنظر قرار ندهید.

3. برای خرید کفش درصورت لزوم جوراب مناسب (نه خیلی نازک و نه خیلی ضخیم) بپوشید. البته بعضی کفش‌های مجلسی نیاز به پوشیدن جوراب ندارد.

4. موقع خرید حتما دو لنگه کفش را پوشیده و با آن راه بروید. اگر کفش شما بندی است بند آن را بسته و بعد راه بروید.

5. کفش مناسب کفشی است که شصت پا در آن راحت باشد و با لبه کفش اندکی فاصله داشته باشد.

6. در بیشتر افراد سایز یکی از پاها بزرگتر از دیگری است، اندازه کفش خود را طبق سایز پای بزرگتر درنظر بگیرید.

7. کفش مناسب کفشی است که قالبی مناسب برای پای شما داشته باشد و پا درآن تغییر شکل ندهد. پوشیدن کفش‌هایی که پنجه آن باریک است باعث خم شدن و افتادن انگشتان پا روی یکدیگر می‌شود و به مرور زمان باعث بدفرم شدن پا می‌­شود.

8. هنگام خرید کفش وضعیت خود از جمله بارداری، بیماری‌های ستون فقرات، دیابت و ... را مدنظر قرار دهید. به عنوان مثال پوشیدن کفش چرمی که پنجه آن نسبتا پهن می‌­باشد برای افراد دیابتی گزینه­‌ی مناسبی است.

9. کفشی که برای پیاده‌روی انتخاب می‌­کنید کفشی باشد که مچ پا را کامل بگیرد و سبک باشد. چرا که در هنگام پیاده روی بخصوص پیاده‌روی سریع ممکن است پا از ناحیه مچ بچرخد و کفشی که مچ پا را نگه دارد از این چرخش و صدمه به مچ پا جلوگیری می­‌کند.

10. در هنگاه خرید کفش حتما به مواردی چون پنجه کفش، رویه، زیره، کفی و آستر کفش دقت کنید.

کفشی انتخاب کنید که زیره آن محکم و بادوام باشد و چسبندگی خوبی به زمین داشته باشد تا از سر خوردن جلوگیری کند.

پنجه کفش به گونه‌ای باشد که به انگشتان پا فشار نیاورد چون به مرور زمان باعث تغییر شکل انگشتان و فرم پا می‌شود.
رویه کفش از جنس مرغوب باشد تا تبادل هوا به راحتی انجام گیرد و هنگام عرق کردن از بوی بد پا جلوگیری کند.
کفش چرم طبیعی به دلیل منافذ طبیعی در بافتش از این ویژگی برخوردار است.
کفی کفش ترجیحا قابل تعویض و شستشو باشد و متناسب با قوس کف پای شما باشد. به عنوان مثال اگر قوس کف پای شما زیاد است باید کفی کفش به گونه ای باشد که قوس کف پای شما را پر کند.
آستر داخلی کفش از جنس مرغوب باشد تا از عرق کردن و بو گرفتن پا جلوگیری کند.

 11. سعی کنید کفش از برندهای معتبر تهیه‌کنید که از کیفیت آن اطمینان داشته باشید. برندهای معتبر کفش علاوه بر تنوع کفش در زمینه‌های مختلف از جمله کفش متناسب با انواع رشته‌­های ورزشی (والیبال، بسکتبال، فوتبال و ...)، کفش پیاده‌روی، رانینگ، روزمره و ... استاندارهای لازم برای تولید یک کفش مناسب مد نظر قرار می‌­دهند.

12. تا آنجا که می‌توانید از پوشیدن کفش‌های تخت و بی پاشنه اجتناب کنید زیرا باعث ایجاد کمر دردهای مزمن می‌­شود.

 13. خانم‌ها از پوشیدن کفش‌هایی که پاشنه نازک دارند جدا خودداری کنند. پوشیدن کفش پاشنه دار برای خانم‌ها خیلی لذت‌بخش است. گاهی خانم‌ها با پوشیدن کفش پاشنه بلند اینقدر احساس رضایت می­‌کنند که فراموش می­‌کنند به مرور زمان چه آسیبی به ستون فقرات، زانو و لگن آنها وارد می­‌شود. اگر قصد استفاده از کفش‌های پاشنه دار را دارید سعی کنید از کفش‌هایی که پاشنه پهنی دارند و پاشنه آنها حداکثر پنج سانت است استفاده کنید.

 

توصیه های مهم در انتخاب کفش مناسب

14. در پایان محیطی که شما قرار است در آن حضور داشته باشید در انتخاب نوع کفش شما اهمیت به سزایی دارد ولی نکته اینجاس که متناسب با هر محیطی بهترین کفش را انتخاب کنین  وبا پوشیدن کفش مناسب احساس راحتی داشته باشید و از بودن در آن محیط لذت ببرید.

 

نظر خود را وارد نمایید.
فیلترها
ترتیب
نمایش