جستجو

چگونه از بوی بد کفش و پا جلوگیری کنیم؟

بوی بد پا مشکل ناخوشایندی است که باعث آزار خود فرد و اطرافیان می‌­شود. پا بدلیل دارا بودن غدد تعریق زیاد بیشتر از سایر نقاط بدن عرق می­‌کند. وجود این غدد بدلیل تنظیم دمای بدن است. در حقیقت این غدد مانند ترمووستات عمل می­‌کند. البته عوامل ژننیکی، تغییرات هورمونی به خصوص در نوجوانان و زنان باردار، استرس، سبک زندگی و ورزش نیز در تعریق بیش از حد پا تاثیر دارد. همچنین وقتی پا به مدت طولانی درون کفش قرار دارد، تعریق بیش از حد پا باعث تکثیر باکتری‌های موجود روی پوست پا می‌­شود که علاوه بر ایجاد مشکلات و بیماری‌های پوستی، زمینه ایجاد بوی بد پا را فراهم می­‌کند.

در اکثر مواقع این مشکل قابل کنترل است و شما می‌­توانید با رعایت یکسری نکات ساده این احتمال را کاهش دهید و یا حتی کاملا از بین ببرید.

 

نکات بهداشتی

- اولین نکته برای از بین بردن بوی بد پا رعایت نکات بهداشتی است. شستن روزانه پا با آب و صابون حداقل کاری است که هر شخصی باید انجام دهد. سعی کنید از شامپوهای آنتی باکتریال استفاده کنید، بین انگشتان پا را بشویید و بعد از شستشو همه‌ی قسمت‌های پا و بخصوص لای انگشتان پا را حتما خشک کنید.

- برای شستن پا می­‌توانید از ترکیب آب و سرکه (ترجیحا سرکه سیب) استفاده کنید. استفاده از سرکه موقع شستشوی پا توانایی رشد باکتری‌ها را کاهش می‌­دهد. برای این کار می­‌توانید پنبه‌ای را به سرکه آغشته کرده و بین انگشتان پا را با آن مرطوب کنید و بعد ازمدتی شسته و کاملا خشک کنید.

- استفاده از محلول نمک اپسوم و آب نیز تاثیر به سزایی در کاهش بوی بد پا دارد. اگر به طور روزانه بعد از پایان فعالیت روزمره و خارج کردن پا از کفش، پاهای خود را در محلول آب نمک بگذارید علاوه بر رفع بوی بد پا باعث کاهش خستگی و آرامش ماهیچه‌ها نیز می­‌شود.

- مقداری جوش شیرین در آب حل کرده و پاهای خود را در آن ماساژ دهید. جوش شیرین بدلیل ایجاد محیط قلیایی باعث از بین رفتن قارچ‌ها و کاهش بوی‌بد پا می­‌شود.

- کفش‌های خود را یک روز در میان عوض کنید تا کفش بتواند 24 ساعت استراحت کند.

- کفش‌هایتان را پس از بیرون آوردن از پا در جا کفشی قرار ندهید و ابتدا در هوای آزاد بگذارید.

- شب قبل، از پوشیدن کفش مقداری جوش شیرین داخل کفش بریزید. ریختن جوش شیرین در کفش به کاهش بوی بد کفش کمک می­‌کند. بهتر است برای اینکه از کثیف شد کفش جلوگیری شود، جوش شیرین را در درون پارچه یا جورابی ریخته و آن را گره زده و داخل هر لنگه کفش بگذارید.

- از کفش‌های باکیفیت عالی و جنس مرغوب استفاده کنید. کفش‌هایی استفاده کنید که قابلیت تهویه هوا داشته باشد و امکان تنفس عادی به پا را بدهد.

- از کفی‌های کفشی که باعث تعریق کمتر و از بین بردن بوی پا می­‌شود استفاده کنید.

- از کفش‌های چرم طبیعی استفاده کنید زیرا این کفش‌ها امکان تنفس پا را فراهم می­‌کند.

- کفش‌های خود رامرتب بشویید و برای خشک کردن آنها را در هوای آزاد بگذارید. بعضی کفش‌های پارچه‌ای قابلیت شستشو با ماشین لباسشویی را دارند بهتر است برای شستن آنها از این روش استفاده کنید.

- تا آنجا که می­‌توانید از پوشیدن کفش‌های بسته بخصوص در فصل گرم سال خودداری کنید.

- اگر بدون جوراب از کفش استفاده می­‌کنید داخل کفش مقداری پودر تالک بریزید تا عرق پا را بگیرد.

- هیچ‌گاه با پای خیس کفش نپوشید. حتما پیش از پوشیدن کفش پاهای خود را کاملا خشک کنید.

- از پوشیدن طولانی مدت کفش در محیط کار اجتناب کنید‌. یک کفش که قابلیت تهویه بالایی دارد مثل صندل یا دمپایی مناسب برای محیط کار خود انتخاب کنید.

- حتما هنگام پوشیدن کفش جوراب بپوشید و جوراب‌های خود را به طور مرتب عوض کنید.

- از جوراب‌های آنتی باکتریال، نخی و یا پشمی به جای جوراب‌های نایلونی استفاده کنید جوراب‌هایی نایلونی باعث تعریق بیشتر پا می­‌شود و زمینه رشد باکتری را در بین انگشتان پا فراهم می­‌کند.

- اگر پای شما زیاد عرق می‌­کند قبل از پوشیدن جوراب از پودرهای جذب کننده رطوبت مانند نشاسته ذرت و یا پودر بچه استفاده کنید.

 

از سنگ پا استفاده کنید

سنگ پا علاوه بر افزایش گردش خون و لایه برداری کردن کف پا و ایجاد رطوبت با برداشتن سلول‌های مرده باعث کاهش بوی بد پا می‌­شود.

 

استفاده از ضد تعریق ها، پودرها، اسپری و ژل‌های ضد باکتری

از آنجا که تعریق بیش از حد خود عاملی برای افزایش بوی بد پا می­‌باشد استفاده از ضد تعریق‌های موجود در داروخانه‌ها می‌­تواند به شما کمک کند.

 

رژیم غذایی

نوع رژیم غذایی نیز در افزایش بوی بد پا تاثیر دارد. تا آنجا که می­‌توانید مصرف کربوهیدرات‌های تصفیه شده را به حداقل برسانید چون زمینه رشد قارچ‌ها و باکتری‌ها را فراهم می‌­کند.

استفاده از غذاهای ادویه دار و تند  باعث افزایش بوی عرق می­‌شود.

 

اگر بعد از انجام تمامی کارها و رعایت تمامی نکات بوی بد پای شما ادامه داشت حتما به دکتر مراجعه کنید.

 

 

نظر خود را وارد نمایید.
فیلترها
ترتیب
نمایش