جستجو

ویژگی انواع چرم مورد استفاده در تولید کفش چرم

شاید بارها پیش آمده که به قصد خرید کفش چرم وارد مغازه ای شده اید و فروشنده به شما گفته که جنس کفش چرم است ولی تفاوت قیمت کفش حتی بعضی کفشهای به ظاهر شبیه شما را به فکر واداشته که علت این تفاوت قیمت چیست؟!

اگر می خواهید هنگام خرید کفش چرم اطلاعات کافی در اختیار داشته باشید این مقاله را حتما مطالعه کنید.

 

چرم ها بطور کلی به دو دسته چرم مصنوعی و چرم طبیعی طبقه بندی می شوند:

 

چرم طبیعی

 

چرم طبیعی در اصل پوست حیوان مرده(بز، گاو، گاومیش،گوساله، شتر، شترمرغ و کرکدویل، مار و حتی حیوانات دریایی مانند مار و کوسه است که با انجام فرایندهای خاص تبدیل به چرم قابل استفاده برای تولید محصولاتی مانند کفش، کیف، لباس و ... می شود.

 

چرم مصنوعی

 

این نوع چرم می توان یک جایگزین مناسب و مقرون به صرفه برای چرم طبیعی باشد. این نوع چرم شباهت زیادی با چرم طبیعی دارد و در نگاه اول قابل تشخیص نمی باشد و با استفاده از روش هایی می توان تفاوت آن را تشخصیص داد. چرم مصنوعی از مواد شیمیایی مانند پلی اورتان (PU) و پلی وینیل کلراید- وینیل (PVC) ساخته می شود.

 

 

انواع چرم طبیعی بر اساس وزن و ضخامت

 

 

چرم سبک

 

چرم سبک از پوست حیواناتی مانند گوسفند، بز و بره بدست می آیند که ضخامت کمی دارند و سبک هستند و برای تولید لباس و دستکش استفاده می شوند و اگر کیفیت پایینی داشته باشند در تولید آستر کفش و لباس بکار می روند. نگهداری این نوع چرم بدلیل ظرافت به مراتب سخت تر از چرم های دیگر است.

 

چرم نیمه سنگین

 

چرم نیمه سنگین از پوست حیواناتی مانند کروکدیل و شتر مرغ بدست می آید. نسبت به بقیه چرم ها گران تر و کمیاب تر بوده و بیشتر در تولید کالاهای لوکس استفاده می شود.

 

چرم سنگین

 

چرم سنگین از پوست حیواناتی مانند گاو، گاومیش، گوساله و شتر بدست می آید. بهترین و بادوام ترین چرم موجود در بازار است که استحکام و مقاوم بودن این نوع چرم باعث شده که در تولید انواع کفش چرم، زیره و کفی کفش استفاده شود.

 

 

انواع چرم طبیعی بر اساس شکل ظاهری

 

چرم ورنی

 

چرم ورنی نوع چرم است که از پوست گاو و گوساله ساخته می شود و سطح آن را براق می کنند که جلوه زیباتری داشته باشد.

کفشهای ورنی در صنعت مد طرفداران خاص خود را دارد.

 

چرم شبرو یا الگانت

 

چرم شبرو یا الگانت یکی از مرغوبترین و با کیفیت ترین انواع چرم است که از بالاترین لایه پوست گاو یا بز بدست می آید. در تولید این نوع چرم بهترین پوست ها که کاملا صاف و سالم و بدون لک می باشد استفاده می شود و با عملیاتی که روی آن انجام می شود کاملا صاف و یکدست می شود و برق ملایمی دارد که زیبایی آن را چندین برابر می کند. این نوع چرم جز چرم های لوکس و گران قیمت است.


چرم نبوک

 

 چرم نبوک گونه ای چرم مینیاتوری است که از چرم اصلاح شده ای ساخته شده که مورد پرداخت قرار نگرفته است. که در حقیقت بهترین قسمت چرم است و مانند چرم جیر رویه مخملی دارد و وقتی روی آن دست می کشی خواب آن تغییر می کند ولی نسبت به جیر و اشبالت گرانتر بوده و ضخیم تر است. چرم نبوک علاوه بر مزایایی که دارد معایبی نیز دارد . بعنوان مثال این نوع کفش چرم برای جایی که گلی و خاکی است اصلا مناسب نمی باشد. اگر روی آن لکه روغنی ریخته شود تمیز کردن آن بسیار مشکل است.

 

چرم اشبالت

 

چرم اشبالت از لایه لایه کردن چرم های ضخیم بدست می آید . در حقیقت به سطح زیرین پوست گاو یا گوساله گفته می شود که بصورت پرزدار است. این چرم نسبتا مقرون به صرفه بوده، انعطاف زیادی دارد، بسیار نرم بوده و پرزهای موجود روی آن جذابیت خاصی به آن بخشیده است. در محصولاتی که با اشبالت ساخته می شود می توان زیبایی و دوام را همزمان تجربه کرد.

 

چرم جیر

 

چرم جیر از لایه داخلی پوست که با گوشت حیوان در تماس است ساخته می شود. این نوع چرم از پوست بز و گوساله تهیه می شود که بصورت نرم و مخملی است که این بافت زیبا باعث شده که طرفداران زیادی داشته باشد. این نوع چرم منعطف تر از نبوک است اما دوام و استحکام آن را ندارد.

 

چرم هورس

 

چرم هورس از خارجی ترین لایه پوست حیوان(بز، گاو، و شتر) تولید می شود که با انجام عملیاتی روی آن چرم از حالت صافی خارج شده و به سطحی پرزدار و مخملی تبدیل می شود. با گذر زمان و لمس مداوم رخ پوست رنگ این چرم به صورت سایه روشن می شود و حالتی آنتیک و قدیمی پیدا می کند.. این چرم ضخامت و ایستایی عالی دارد.

 

چرم شرانک

 

چرم شرانگ نوعی چرم طبیعی گاوی است که بافت طبیعی خود را حفظ کرده است. بافت آن بصورت دانه دانه یا رگه مانند است. اینگونه چرم بدلیل پرداخت کمتر بادوام تر هستند و عمر طولانی تری دارند. این نوع چرم در تولید کیف و کفش کاربرد فراوانی دارد و امکان تولید آن در رنگ بندی مختلف وجود دارد.

 

 

 

 

 

 

نظر خود را وارد نمایید.
فیلترها
Sort
display